Produkce betonu

Výroba betonu je proces smícháním různých složek, vody, kameniva, cementu, a jakékoli přísady se-k výrobě betonu. Výroba betonu je časově citlivé. Poté, co byly tyto komponenty míchány, musí pracovníci umístit do betonu na místě, než ztvrdne. V moderním použití, nejkonkrétnější výroba probíhá ve velkém typ průmyslového areálu nazvaný betonárka, nebo často dávkový závod.

Ve veřejném zvyku, betonárny přijít dva hlavní typy, hotové směsi rostlin a centrální mix rostliny. Hotový mix závod mísí všechny ingredience kromě vody, zatímco centrální mix závod mísí všechny ingredience, včetně vody. Centrální mix rostlin poskytuje přesnější kontrolu jakosti betonu prostřednictvím lepší měření množství přidané vody, ale musí být umístěny blíže k pracovní místa, kde se bude používat beton, protože hydratace začíná v závodě.

Konkrétním závod se skládá z velkých násypky pro různé reaktivních složek, jako je cement, skladování sypkých ingrediencí, jako je kamenivo a vodu, mechanismy pro přidání různých přísad a dodatků, stroje přesně vážit, přesouvat, a míchat některé nebo všechny z těchto složek, a zařízení pro dávkování smíchaný beton, často s míchačkou betonu kamionu.

Moderní beton se obvykle připravují jako viskózní tekutiny, takže může být nalita do forem, které jsou postavené nádoby v oblasti, aby se beton svůj požadovaný tvar. Bednění mohou být připraveny několika způsoby, jako je například tvarování a skluzu ocelový plech konstrukce. Alternativně, beton může být smíchán do sušičky, formy non-tekutin a používané v továrním nastavení vyrábět betonové prefabrikáty.

Široká škála zařízení se používá pro zpracování betonu, od ručního nářadí pro těžké průmyslové stroje. Podle toho, co zařízení stavitelé použít, avšak cílem je, aby vyvolalo požadovaný stavební materiál; složky musí být řádně smíchány, které, tvaru a uchovávány v rámci časových omezení. Přerušení v nalití betonu může způsobit, že se nejprve umístí materiál začne nastavit před přidáním další dávka na vrcholu. To vytváří vodorovnou rovinou slabosti nazývá studený spoj mezi dvěma dávkami. [44] Poté, co je směs, kde by mělo být, musí se proces vytvrzování řízena tak, aby bylo zajištěno, že beton dosáhne požadované atributy. Během přípravy betonu, různé technické údaje mohou mít vliv na kvalitu a povahu výrobku.

Při prvním smíchání, portlandský cement a voda se rychle tvoří gel propletených řetězců do sebe zapadajících krystalů, a složky gelu pokračování reakce v průběhu času. Zpočátku gel je kapalina, která zlepší zpracovatelnost a napomáhá umístění materiálu, ale jako konkrétní sady, řetězy krystalů připojit na tuhou konstrukci, působí proti tekutosti gelu a stanovení částic hmoty na místě. Během vytvrzování se cement dále reagovat s zbytkové vody v procesu hydratace. V řádně formulované betonu, jakmile tento proces vytvrzování ukončil výrobek má požadované fyzikální a chemické vlastnosti. Mezi vlastnosti, typicky je to žádoucí, je mechanická pevnost, nízká propustnost vlhkosti a chemická a objemová stálost.