Písek

Písek
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Sand#/media/File:Libya_4608_Idehan_Ubari_Dunes_Luca_Galuzzi_2007.jpg

Písek je přirozeně se vyskytující zrnitý materiál sestává z jemně rozptýlených hornin a minerálních částic. Je definována podle velikosti, jsou jemnější než štěrk a hrubší než bahna. Písek může také odkazovat na strukturálním třídě půdy či půdní typ; tj. na půdu obsahující více než 85% částic písku o velikosti hmotnosti. [1]

Složení písku se liší v závislosti na místních podmínkách a skalních zdrojů, ale nejčastější složka písku ve vnitrozemských kontinentálních nastaveních a non-tropické pobřežní nastavení je oxid křemičitý (oxid křemičitý, nebo SiO2), obvykle ve formě křemene. Druhým nejčastějším typem písku je uhličitan vápenatý, například aragonit, který většinou byl vytvořen v posledních půl miliardy let, od různých forem života, jako jsou korály a korýšů. Například, to je hlavní forma písku zjevné v oblastech, kde útesy dominují ekosystém miliony let jako Karibiku.

[Upravit překlad]
1 Složení
2 Studie
3 používá
4 Zdroje a životního prostředí
5 nebezpečí
6 Viz také
7 Reference
8 Externí odkazy
Složení

Těžké minerály (tmavé) v křemenného písku pláže s (Chennai, Indie).

Písek z Coral Pink Sand Dunes State Park, Utah. Tyto jsou zrna křemene s hematit povlakem, který poskytuje oranžovou barvu.

Písek z Pismo Beach v Kalifornii. Komponenty jsou především křemene, rohovec, magmatické skály a skořepinové úlomky.
Pokud jde o velikost částic, používané geology, částice písku v rozmezí v průměru od 0,0625 mm (1/16 mm) do 2 mm. Individuální částice v tomto rozmezí velikosti je označován jako pískem. Zrnka písku jsou mezi štěrkem (s částicemi v rozmezí od 2 mm do 64 mm) a bahna (částice menší než 0,0625 mm dolů až 0,004 mm). Specifikace velikosti mezi písku a štěrku zůstává konstantní po více než jedno století, ale průměry částic malé až 0,02 mm byly považovány za písku pod standardem Albert Atterberg při používání v průběhu první poloviny 20. století. 1953 engineering standardní publikoval americkým sdružením hlavní silnice státu a úředníků přepravy stanoví minimální velikost písku na 0,074 mm. 1938 Specifikace United States Department of Agriculture byl 0,05 mm. [2] Písek se cítí kostrbatý při dotyku mezi prsty (bahno, při srovnání, se cítí jako mouka).

ISO 14688 stupně písky jako jemné, střední a hrubé omezeny rozsahem 0,063 mm až 0,2 mm na 0,63 mm až 2,0 mm. Ve Spojených státech, písek je obvykle rozdělena do pěti dílčích kategorií podle velikosti: velmi jemným pískem (1/16 – 1/8 mm průměr), jemným pískem (1/8 mm – 1/4 mm), střední (písek 1/4 mm – 1/2 mm), hrubý písek (1/2 mm – 1 mm), a velmi hrubý písek (1 mm – 2 mm). Tyto rozměry jsou založeny na Krumbein phi stupnici, kde velikost v Φ = -log2D; D je velikost částic v mm. V takovém měřítku, na písek hodnota cp se liší od -1 až +4, s divizí mezi podkategorií v celých číslech.
Zblízka černé sopečné písku z Perissa v Santorini, Řecko
Nejběžnější složkou písku, ve vnitrozemských kontinentálních nastaveních a non-tropické pobřežní nastavení, je oxid křemičitý (oxid křemičitý, nebo SiO2), obvykle ve formě křemene, které v důsledku své chemické inertnosti a značnou tvrdostí, je nejčastější odolný vůči povětrnostním vlivům minerální.

Složení minerálního písku je velmi variabilní, v závislosti na místních skalních zdrojů a podmínek. Světlé bílé písky nalezené v tropických a subtropických pobřežních nastavení jsou rozrušený vápenec a může obsahovat korálové a Shell fragmenty kromě jiného organického nebo organicky odvozené zlomkového materiálu, což naznačuje vznik písku závisí na živé organismy, taky. [3] Sádrovláknité písečnými dunami na White Sands kulturní památka v Novém Mexiku jsou známé pro jejich jasné, bílé barvy. Arkóza je písek nebo pískovec se značným obsahem živce, odvozený z zvětrávání a eroze (obvykle v blízkosti) granitic skalní výchoz. Některé písky obsahují magnetit, chloritan, glaukonitu nebo sádry. Písky bohaté na magnetitu jsou tmavé až černé barvy, jako jsou písky, který pochází z vulkanických basalts a obsidiánu. Chlorit-glaukonitu písky jsou obvykle zelené barvy, jako jsou písky, odvozené z čedičové (lávy) s vysokým obsahem olivínu. Mnoho písky, zvláště ti objevili ve velké míře v jižní Evropě, mají železné nečistoty uvnitř křemenných krystalů písku, což hlubokou žlutou barvu. Písek vklady v některých oblastech obsahují granáty a další odolné nerostů včetně některých malých drahých kamenů.

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Sand#/media/File:Libya_4608_Idehan_Ubari_Dunes_Luca_Galuzzi_2007.jpg